SKAUTSKÁ SVATBA OKÉNKO, titulní stránka
MIKY
 

SVĚDKOVO SVĚDECTVÍ

     Před svatbou: "Monti a můžeme přijít v krojích, že jo?! Ptají se Piškot se Zdenym na radě starších, když se řeč stočí na blížící se skautskou veselku. No co, žádná divná věc to není, vždyť Monti má po dost dlouhý vojně a tak se žení a takto odpovídá: "No, proč ne, to by nemělo vadit, ale Miky by měl jako svědek přijít v obleku." 
     To je rána. Já a svědek. Já který na svatbě v životě nebyl a vše, co o ní vím, mám z pohádek a filmu Slunce, seno a pár facek. Co se u toho jako dělá, to budu muset něco říkat? Nezbývalo, než se zeptat zkušenějších. Ti mě povětšinou uklidnili slovy, že i když tak nevypadám, psát a stát asi umět budu a svědkové prý jen stojí a píší. Našli se však i tací, kteří mě přesvědčovali, že pokud se manželům něco stane je povinností svědka postarat se o jejich potomstvo. No potěškoště, říkám si při představě Filipa, což je budoucí Montiho syn, protože podle toho jak o něm bájí, vyroste z něj pěknej "lupínek" a dobrej plavec. 
Svatba: je 17. 10. 1998. Nazouvám se do malých, ale zato svátečních bot a svou černou vestu vyměnuji (ač s nelibostí) za sako. Krátce po desáté hodině jsou v evangelickém kostele všichni na svých místech. Přední lavice zaplněné příbuzenstvem, zadní přáteli hlavně z řad skautů. Dokumentaristé této události (PZ) mají foťák i kameru v pohotovosti, hudebníci mají své nástroje naladěné a hlasy rozezpívané. Pan sezdávající má již připraven úryvek z Bible, aby zahájil obřad při kterém si řeknou své ano hlavní postavy dnešního dne, Monti a Marcela. 
      Zaznělo zde spousta písní, prstýnky byly vyměněny, polibek proveden, svazku požehnáno. Dokonce i já jsem se dokázal celkem čitelně podepsat a obešlo se to i bez kaňky (která se propiskou dělá dost těžko). Víte, co se mi na tom všem nejvíc líbilo? Ty novomanželský sliby, ty znělo dost dobře a já si při nich uvědomil, že svatba není žádná formalitka, ale slíbit si s někým lásku a věrnost nejen v bohatství, ale i chudobě, nejen ve zdraví, ale i v nemoci po všechny dny života, to je panečku velká věc. Velikánská. A po takovéhle velké věci, následovat velkej oběd, na kterém mě zaskočilo. Ne sice sousto v hrdle, ale skutečnost, že mám jako svědek promluvit před přípitkem. Víte, že ani nevím co jsem tam koktal, doufám jen, že to bylo alespoň trochu k věci a spisovně, ale s jistotou to říct nemůžu.  
     Po obědě odebrali se svatebčané do sálu kulturního domu v Pohledci. Zde jsem už moc svědkovskejch starostí neměl, protože tu byl Mládě Muš co se týče svateb střílený, a co bylo třeba zařídil. Vám co eventuelně uvažujete, že se taky vezmete, ho vřele doporučuju. 
     Narozdíl ode mně umí i bouchnout šampáňo či rychlý špunty a nešpiní si bílou košili černým uhlem na zádech jako já. Pokud se některému z vás něco podobného přihodí připravte se na to že uslyšíte aspoň tisíckrát větu: 
 "Víš o tom, že máš špinavou košili na zádech." A když se po stém upozornění snažíte mikrofonem vyhlásit do celého světa, že děkujete za tato upozornění, ale že o tom už víte, vaši starostliví kamarádi změní věty na: " Miky, víš že máš špinavou košili na zádech, hlásili to v rozhlase." No, ještě, že je mám".  
     Novomanželé nám už odjeli vychutnat si v klidu konec svého velkého dne a v Pohledci začali taneční kursy těch co to neumí, pod vedením těch co to umí. Jen tak mimochodem, dost kouzelnej tanečník je Kajman. 
Po svatbě: No po svatbě jsem přišel domů  a první co mě mamka řekla bylo: "Víš o tom, že máš špinavou košili na zádech ?" 
     S odstupem času: I když neumím bouchnout šampáňo, tančit a špiním si košile, myslím, že může být dobrým svědkem, pokud budu při ruce vždy, když naši novomanželé budou potřebovat pomoci či připomenout to, co si slíbili. Monti a Marcipáne. Vynasnažím se. Vždyť Já tam byl, všechno viděl, všechno slyšel, jsem prostě svědkem. 
Miky
 
   
 
  zpět na titulní stranu  
 
  na index článků