okenko.jinak.cz -> www.okenko.org
Nacházíte se v archivu okénka, nové články a aktuální akce naleznete na nových stránkách!
okenko
Bily stit svetlusky vlcata nadeje rs a rg akce ventilacka

Skautská chata Mercedes

Na okraji lesa Ochoza stojí novotou zářící zděná chata. Novostavba to však není, to jen skauti po dlouhých letech zákazů chatu obnovili do její původní krásy.

Chatu skauti vystavěli v předválečných letech, ale díky politickým událostem a dlouhotrvajícímu soudnímu sporu o její navrácení je v našich rukou až od roku 2009. Ve stejném roce proběhla rekonstrukce střechy a venkovních fasád, včetně obnovení sgrafit a v roce 2010 již za provozu probíhá postupná rekonstrukce a dovybavování inteiérů. Chatu využívají nejen naši členové, ale funguje i jako víkendová základna pro další skautské oddíly.

"To jsme ještě ráno před školou šli na bouračku sekerkama čistit cihly, aby jsme je měli na odpoledne nachystané na odvoz k lesu kde se chata stavěla..."
Podobné krátké i delší vzpomínky na stavbu chaty jsem nejednou vyslechl od Zdeňka Řádka, když jsem si půjčoval, nebo vracel klíč od klubovny, který byl v devadesátých letech u nich uschován.
Z jeho vyprávění jsem cítil a dodnes cítím to nadšení s jakým se do stavby a její přípravy mladí skauti v té době pouštěli. Jak museli na dřevěných kolečkách vozit cihly z bouračky, která stála vedle staré školy a stejným způsobem vozili kámen do základů a na podezdívku zase z druhé strany, od Černé skály.

Dnes je situace trošku jiná, střechu a fasádu udělala firma a na nás jsou "jen" dodělávky jako jsou např. vymalování interiérů, opravy nábytku a další zútulňování. Dnešní doba nám situaci trochu zjednodušila, ale věřím že nadšení každého kdo: tady něco natře, tady přišroubuje, tady porovná, je stejné jako cítili skautíci před více než osmdestáti lety. Alespoň já to tak cítím, je to přece NAŠE Mercedeska!

Historie chaty v datech

Zájemci o pronájem chaty pokračujte ZDE
Chatu zdobí sgrafita od Jiřího Šebka

chata má dřevěnou verandu

druhý štít zdobí skautská lilie, dnes ji stíní stromy, ale dříve již z dálky vítala každého příchozího

vytisknout autor: Mládě vloženo: 4. 10. 2010 (Mládě) 7437x nahoru

nove clanky

fotogalerie okenka facebook oddílu Nadeje

nase tipy


1995-2001


reklama

skauti Vsetin
teepek
korálky od Kajmanky
digifotky
ubytovani v KD

bily stit


bleskovky

Sestra Marie Kružíková
Dne 9.11.2013 se rozloučíme se spoluzakladatelkou dívčího skautingu v našem městě v 10.30 na kostelíčku.Bylo jí 97 let. Šerif
(07.11.2013) Šerif
Fotky z kol
jsou zde.
(11.07.2013) Vilík
Další beruščí fotky
Z čarodek a z pampeliškové družinovky.
(16.05.2013) Vilík
Akce pro rodiče a Berušky
proběhne vzhledem k počasí z větší části pod střechou kulturáku v Pohledci.
(09.05.2013) Vilík
Zdražení tábora Naděje
Bohužel jsme se rozhodli zvýšit letos cenu letního tábora na 3800,- Kč. Důvody jsou dva: Jednak je tábor o 4 dny... více
(29.04.2013) Teo

bily stit


info

OKÉNKO do života novoměstských skautů - zpravodaj střediska 615.02 Bílý štít Nové Město na Moravě
© všechna práva vyhrazena, připomínky ke stránkám: kajmanus(a)centrum.cz

podporují nás