PASÍČKA '99 OKÉNKO, titulní stránka
DOC. BORIS PLÁSTVOV CSC.
 
"VELKÁ ARCHEOLOGICKÁ EXPEDICE ZA SVATÝM GRÁLEM, ANEB TÁBOR ZA PIŠTOVY DOLÁČE"
 
      NEDĚLE  1. SRPNA 1999, NA TAJNÉM MÍSTĚ: 
TŘI TUCTY ČERSTVÝCH ABSOLVENTŮ ARCHEOLOGIE SE NEDOČKAVĚ TÍSNÍ V PŘÍTMÍ     EXPEDIČNÍHO ARCHEOLOGICKÉHO STANU. NERVOZITA STOUPÁ. PROČ JSME BYLI POZVÁNI? O CO JDE? JEDNÁ SE O NĚJAKÝ NOVÝ ARCHEOLOGICKÝ OBJEV? BYL SNAD NALEZEN GOLEM? JE VĚSTONICKÁ  VENUŠE CHLAP? NE VŠECHNO JE JINAK. 
     DO STANU VCHÁZÍ DESÍTKA NEJVĚTŠÍCH SVĚTOVÝCH ARCHEOLOGICKÝCH KAPACIT A ZA NIMI SE OBJEVIL KORPULENTNÍ MUŽ OBLEČENÝ DO TRADIČNÍHO HAWAJSKÉHO HÁVU - KVĚTOVANÁ KOŠILE, SLAMÁK, TMAVÉ BRÝLE, OSVĚŽUJÍCÍ NÁPOJ, DOLARY A POHODA - BYL TO ON, MULTIMILIARDÁŘ PIŠTA HUFNÁGL. PIŠTA NELENIL A IHNED PO PŘÍCHODU SPUSTIL LÁMANOU ČEŠTINOU : "HELOU BOJZ, JÁ BÝT PIŠTA HUFNÁGL, VY BÝT MLADÍ ARCHEOLOGOVÉ, VY VĚDĚT PROČ JÁ VÁS ZAVOLAT?" 
NIKDO TO POCHOPITELNĚ NEVĚDĚL A TAK PIŠTA ZAČAL VYSVĚTLOVAT. ŘEKL JIM, ŽE JE VÁŠNIVÝM SBĚRATELEM CENNÝCH ARCHEOLOGICKÝCH DELIKÁTŮ A ŽE ZROVNA DOSTAL CHUŤ SVOJI SBÍRKU ROZŠÍŘIT. PROTO NAJAL JE, MLADÉ ARCHEOLOGY, ABY POD VEDENÍM ZKUŠENÝCH DOCENTŮ A PROFESORŮ NEJZNÁMĚJŠÍCH SVĚTOVÝCH UNIVERZIT PROVEDLI POTŘEBNÉ EXPEDICE A VYKOPÁV-KY. NA OPLÁTKU JIM SLÍBIL, ŽE VŠE BUDE FINANCOVAT A ŽE ONI SAMI Z TOHO TAKÉ NEVYJDOU NAPRÁZDNO. KROMĚ TOHO ARCHEOLOGŮM ZAPŮJČIL EXPEDIČNÍ LETADLO, ABY SE KAMKOLI DOSTALI RYCHLE A BEZPEČNĚ. 
     O HLAVNÍM CÍLI CELÉHO TOHOTO SVÉHO SNAŽENÍ MLADÝM ARCHEOLOGŮM ALE  NEŘEKL - CHTĚL TOTIŽ NAJÍT TO, CO JIŽ PO VĚKY HLEDAJÍ NEJRŮZNĚJŠÍ DOBRODRUZI, UČENCI, PRACHÁČI A NADŠENCI - SVATÝ GRÁL. 

     Letošní vlčácký tábor se konal opět v okolí Proseče. Ovšem tábořiště bylo na zcela jiném místě než loni, zhruba kilometr vedle. Výhodou oproti minulému místu byl klid od turistů. Až na pár houbařů táborem nikdo cizí neprošel. Nevýhodou bylo, že jsme museli dovážet pitnou vodu. 
     Celotáborovkou byly Pištovy archeologické choutky (PACH), což byla ideově čistá kulturologická cestovatelsko-archeologická hra s výchovnými prvky. Tak to nazval Vlasy. 
     Pišta Hufnágl (Jura Kutal), tajemný multimilionář, sběratel archeologických památek, pohodář žijící na Hawaii si financoval nejlepší archeologickou expedici. Expedice se zúčastnili nejslavnější angličtí archeologové v čele s Prof. Džousefem Chosem Bullem. 
     Jména Doc. Mistr světa František Vojanec (Bouda), Enzym Benzym (Poty), Musculus Bicepsus (Mužík) a jiní hovoří již sama za sebe. Jejich hlavním úkolem bylo spolupracovat s mladými kolegy a jít tvrdě po Zlatém Grálu. Podle některých lidí pověsti, podle jiných zaručené věci. Pro Pištu nic peníze neznamenaly. Proto vynaložil velké finanční prostředky, najal anglické archeology a ti později své mladé kolegy, aby zjistili, jak to s tím zatrápeným grálem doopravdy je. Pišta se expedice neúčastnil, pouze s ní komunikoval posíláním pohlednic z Hawaie. Přestože nebyl pánem svých lejtek, dostavil se občas do tábora, kde rozdával vitamíny a hlavně - žvejky s doláčema za odměnu. 
     Účastnil se slavnostního zahájení expedice, kdy předal svým zaměstnancům, do rukou Prof. D.Ch.B., šek v hodnotě 100 000$ jako zálohu a dopravní prostředek nazvaný mladými vědci - AEIRBUCH. (Zajisté poznáte, že se jednalo o letadlo typu Boing 747). 
     Po cestě za Zlatým grálem učinila naše expedice mnoho zajímavých poznatků. Dokonce jsme nalezli i velmi cenné archeologické památky. Pišta byl sice potěšen, ale jeho přáním bylo získat Zlatý grál. Posuďte však sami, jestli nález staré egyptské mumie i s celou její posmrtnou výbavou nestál za to. Či například nález kosterních pozůstatků slavného řeckého básníka Homéra nebyl báječný. 
     Náš Aeirbuch byl nejlepší letadlo na světě. Byl to stroj, na němž se mnozí vynálezci pěkně vyřádili. Viděli jste snad už někdy stroj času? Ne! No, vidíte. My ano a dokonce byl zabudován v našem letadélku.  
     Původně jsme nechtěli tohoto vynálezu využít, avšak když jsme se dozvěděli, že se za války Němci snažili nalézt a vynalézt nejničivější a nejúčinnější zbraň, rozhodli naši představení na Akademické radě, že to nesmíme dopustit a postavili jsme se na odpor. 
     Rozhodl fakt, že tou zbraní měli být Blaničtí rytíři, kteří mají přijít, až bude nejhůře. Povedlo se nám to. Po urputném boji byla tajná gestapácká skupina zničena a rytíři mohli v klidu rozjímat ve svém kutlochu - v hoře Blaník. 
Podívali jsme se i na Novou Guineu, do Indie za Mauglím, mrkli jsme se na Slunce dalekohledem díky našim kolegům astronomům z Petřína. Zkrátka jsme prožili zajímavých čtrnáct dní na cestách a ve vzduchu po celém světě. 
     Více vám o tom, milí čtenáři, sdělí přímí účastníci expedice.  

Za Akademický sbor 
 Doc. Boris Plástvov Csc.
 
   
 
  zpět na titulní stranu  
 
  na index článků