Kdo vlastně využívá Mercedesku?
V televizním pořadu Proti srsti odvysílala TV Prima dne 11. května reportáž pod názvem Skauti vs Pionýři o chatě Mercedesce u lesa Ochoza, která tam stojí od roku 1939. Jelikož přichází od občanů stále řada dotazů, požádali jsme redakci Novoměstska o uveřejnění některých odpovědí na ně.
Chatu postavili skauti v r. 1939 na pozemku, který jim daroval v r. 1932 stavitel Sadílek, přičemž v březnu 1939 dostali stavební povolení. V červnu 1939 zde postavili stanový tábor, který jim umožnil zahájení celodenních prací. V průběhu roku 1940 byly kolem chaty prováděny terénní úpravy. 28. října 1940 fašisté Junák zrušili a novou obnovu chaty, po zdevastování od Hitlerjugend, započal chlapecký oddíl pod vedením prof. Jaroslava Puchýře a MUDr. Jarmily Havlíkové ihned po válce. Otevřena byla ve dnech 30.-31. sprna v rámci Oblastních dnů Junáka. Je třeba zdůraznit, že tato chata nebyla soukromým majetkem prof. Puchýře a vždy náležela Junáku. V témže roce provedl grafik prof. Jiří Šebek na fasádě Mercedesky sgrafita Indiánské strážní ohně a ve štítě skautskou lilii. Tato sgrafita byla v r. 1986 zaomítána, ale ne úplně odstraněna Pionýrskou skupinou gen. Svobody, kterou vedla paní Marie Mertlíková. V roce 1984 totiž musel tehdejší majitel, TJ Sokol N. Město, pod politickým nátlakem předat chatu pionýrské skupině.
Po zákazu Junáka v r. 1949 majiteli chaty postupně byly: Česká obcec sokolská v Praze, Sokol Chirana N. Město na Mor. a od r. 1957 již zmíněná TJ Sokol N. Město na Mor.
Od jara 1968, po dohodě s vedením TJ, byla chata opět využívána Junákem. V listopadu 1968 žádá Junák o její vrácení, ale toto se již nestačilo uskutečnit.
Po roce 1990 neumožňuje státní legislativa vrácení chaty Junáka a ze strany vedení pionýrské skupiny k tomu není dobrá vůle. Od roku 1994 usiluje TJ Sokol N. Město, která jedná v zájmu Junáka, v žalobách u Okresního i Krajského soudu o její znovuzískání.
Chata nebyla a dosud není využívána pro děti Pionýra, nýbrž k soukromým a obchodním účelům. Naproti tomu skautské středisko v Novém Městě je od roku 1990 plně aktivní. V tomto roce má např. 108 řádných členů a řadu dalších příznivců. Nesporně bychom chatu využívali v zájmu dětí a mládeže. Pouze zastřešená veranda Mercedesky občas za nepříznivého počasí slouží při skautských sportovních soutěžích.
Tento článěk vyšel v Novoměstsku dne 17. 6.
Marta Látalová
K pořadu Proti srsti
Ještě několik poznámek k pořadu o skautské chatě Mercedesce.
Středisková rada Junáka Bílý štít chronologicky popsala ve svém článku, jak naše junácké středisko přichází již počtvrté o svůj majetek. Chci k tomu dodat několik skutečností, které zřejmě nejsou známy celé novoměstské veřejnosti. Paní Mgr. Marie Mertlíková, vedoucí Pionýrské skupiny, byla rovněž k účasti na diskusi redakcí zvána, ale účast striktně odmítla, zúčastil se zástupce Ústředí Pionýru Mgr. Bělohlávek.
Chatu si paní Mertlíková vynutila za pomoci politického nátlaku, jak lze doložit, a také tvrzení, že ji nutně potřebuje jako klubovnu pro děti Pionýru. K tomu ale nikdy nedošlo a po dohotovení oprav místními podniky byla využívána pouze jako soukromý objekt pro různé večírky. Dokonce byla uváděna v obchodní "Anonci" a pronajímána soukromníkům. Na telefonistický dotaz pana redaktora Primy, jak chatu využívali ale odpověděla, že ji nemohli využívat, poněvadž nebyla dohotovena, což se od pravdy podstatně liší.
Mgr. Bělohlávek v diskusi operoval tím, že Pionýrská organizace již třikrát vyhrála soudní spor o chatu, ale již se nezmínil o tom, že ve všech těchto sporech byla hospodářská smlouva mezi TJ (jednající v našem zájmu) a Pionýrskou oraganizací prohlášena za neplatnou. Pionýrská organizace, vlastně paní Mertlíková, může tvrdit, že jedná v dobré víře, že je majitelem chaty. My, starší skauti - pamětníci - se budeme dále domáhat toho, co nám dle norem slušnosti spravedlivě náleží, když už se nám jako naschvál podařilo překonat statistický věk dožití a navíc nás zatím nepostihla Alzheimerova choroba, takže si vše pamatujeme a můžeme to doložit.
Dále se chci obrátit na Mgr. Bělohlávka s dotazem, co tím mínil, že ve sporu hrají roli velmi osobní vazby - nikdo z nás žádné nemáme, ani nyní jako příslušníci vlivné politické skupiny, ani za minulého režimu nebyl nikdo z nás registrován v seznamech STB. Jediné vazby máme ke skautskému hnutí a našim předchůdcům a spolupracovníkům, kteří již, bohužel, nejsou mezi námi a kteří se zde o rozvoj skautingu nejvíce zasloužili.
Rovněž prohlašuji - přes tvrzení Mgr. Bělohlávka - že nám 2. Pionýrská skupina generála Svobody, vedená paní Mertlíkovou, vůbec žádný majetek nevrátila a ona se nesmí divit, "že skauti mají vždycky moc řečí", jak prohlásila. Máme plné právo je mít, chatu prokazatelně postavili skauti, dospělí i děti. Ne jako weekend-house na kšeft, ale zase pro děti. Pro nás je Mercedeska nejen pouhou nemovitostí, ale hlavně symbolem práce mnoha vzácných a obětavých lidí - nejen pro skauty, ale pro děti a mláděž vůbec a s ohledem na jejich památku mi nutnost tohoto handrkování připadá jako jejich urážka.
Na závěr chci i tady připomenout, že za uplynulých 15 let mohlo chatu využívat více jak čtyřicet tisíc dětí na schůzky, několikadenní výlety i prázdninové táborové pobyty pro více než sto dětí, které jsou registrovány u nás i pro skauty odjinud. Na otázku, kolik má členů Pionýr i se svými přidruženými spolky odpověděla paní Mertlíkova Primě, že dvacet dva.
MUDr. Marta Látalová
členka čestného Svojsíkova oddílu a klubu Old skautů.
Okénko do života novoměstských skautů - zpravodaj střediska Bílý štít