okénko do života novoměstských skautů

https://archiv.okenko.org
ze dne 1. 6. 2007
článek číslo 601
autor: Horník

 

Špionážní výprava - část první

Špionážní výprava, akce velmi zajímavá a úplně nově provedená, byla by tedy škoda, kdyby z ní tady nebyl článek.
Před výpravou


Na jedné oddílovce nám přinesli tajní zvědové zprávu, že se máme 26.5.2007 v 6:45 dostavit k pomníku mezi vesnicí Březinkou a Bezděkovem, nic víc, nic míň. Trošku zmateně jsme se tedy snažili zapamatovat všechny údaje, poněvadž hned potom je zvěd spálil na uhel.

Na družinovce jsme tedy pořádně prozkoumali danou oblast, zjistili kam to vlastně máme jít, co si sebou máme vzít, co budeme jíst a jak se tam vůbec dostaneme. Když bylo vše jaksepatří zajištěno, mohl teprve nastat pátek 25.5.2007.

Výprava - den první


Je přesně 16:50 a rysi se pomalu scházejí u vlakového nádraží, aby zde mohlo začít jejich dobrodružství. V 17:04 nasedáme na vlak a jedeme do Havlíčkova Brodu. Po cestě je plno legrace a proto také rychle utíká. Za nedlouho již vystupujeme na hlavním nádraží a vydáváme se po cestě městem až k obci Březinky.

Cesta není úplně bez problémů, ale nakonec přece jen zdárně dorážíme ke značce s názvem BŘEZINKY. Nicméně zde naše cesta ani zdaleka nekončí. Ještě musíme dojít na místo, kde postavíme náš přístřešek a to je ještě cca 2km daleko. Přece jen to už není ale žádná dálka a tak za nedlouho docházíme k místu, na kterém strávíme celou noc. Za pomocí Miryho, to byl náš zvěd, kterého jsme museli uchránit, jsme postavili přístřešek, ohřáli k večeři párky a pomalu, ale jistě za perfektní výhlídky na rozbouřené nebe usínáme...

Výprava - den druhý


Ráno stáváme vcelku brzy, abychom stihli udělat snídani, což byly mimochodem výborné chleby s povidlama, zbourat přístřešek a vydat se na cestu k pomníku. Sňídani jsme zblajzli vcelku rychle, přístřešek poklidili a tak jsme se mohli v klidu sbalit a vydat se na cestu...

K pomníku jsme došli v daný čas, hledali jsme tedy daný lísteček s popisem úkolů, co máme splnit. Ten jsme také za chvilku našli, zjistili jsme, že máme splnit hodně úkolů a tak začlo plánování...

Úkoly jsme si naplánovali podle toho, jak šly časy jednotlivých stanovišť. Ty jsme potom zakreslily do mapy, seřídili jsme si krokoměr, dodělali poslední úpravy a vydali se na cestu. Normální člověk by určitě začal stanovištěm, které bylo označeno v naší mapě číslem jedna. A protože Rysi byli vždycky normální lidé, šli jsme nejprve k tomuto stanovišti.

Za nedlouho jsme tam došli, naším úkolem bylo poskládat velký státní znak České republiky, avšak nebylo to tak jednoduché. Nejdříve jsme ty části museli sehnat a to tak, že půlka z družiny měla svázané nohy dohromady a druhá půlka jim musela ukázat směr, kudy se mají vydat, aby část znaku našli. To se nám kupodivu podařilo všechno napoprvé, díky Buduově a Goofyho perfektní navigaci. A ke konci buduovi už nic nebránilo k tomu, aby skvěle neposkládal státní znak. Dostali jsme tedy jeden z prvních, úředně potvrzených splněných úkolů a vydali se dál...

Další stanoviště jsme našli až asi za hodinu, poněvadž mělo bejt na mapě někde u rybníka, ale ve skutečnosti to bylo docela jinak. Hombrého (Joa, Pepu, atd. nejlepší je ale Hombré)jsme našli v lese, poněvadž mapy havlíčkobrodska nejsou udělány úplně dobře. Důležité ale bylo, že našli. Hombré hrál takovýho cvoka, kterej si neví rady vůbec s ničím a potřeboval poradit s azimutem, protože na tom mu kámoš nechal nějakou mapu továrny, kterou chtěli zníčit. Vyzkoušeli jsme tedy všechny azimuty, až nakonec Budu našel mapu, kterou jsme museli obkreslit a výsledke dát Hombrému. Podařilo se nám to vcelku dobře, takže nebyl žádný problém vydat se dál...

Šli jsme pořád po cestě, splinili pár dobrovolných úkolů, ale naším cílem bylo stanoviště u nás očíslované jako pětka. Avšak kvůli obědu, který jsme dělali na poslední chvíli, se nám nepodařilo tam dojít. Trošku zklamaní jsme tedy usedli, načerpali vodu ve velmi blízkém domě a uvařili náš skvělý oběd. Když jsme tak žvýkali, uvědomili jsme si, že přesně na místě, kde jsme je úkol číslo sedm, takže nálada se nám trošku spravila.

Roverovi, který měl být na tomto úkolu však zbývalo ještě dost času, než tu měl být a tak jsme se aleaspoň vydali kousek podél lesa k blízkému dobrovolnému úkolu. Cílem bylo nakreslit tři rostliny vyskytující se blízko říčky. To náš kreslíř Budu zvládl velmi dobře, mohli jsme se tedy vydat zpět k místu oběda. Za nedlouho tam také přišel Mike a náš úkol mohl začít.

Museli jsme rozlušit nejdříve deltu A, která byla velmi jednoduchá a potom v lese najít kód delty B, což už bylo težší, protože ta čítala dohormady 150 znaků. Zkusili jsme si jich tedy zapamatovat co nejvíce, avšak kvůli času jsme jich stihli jen 39. Celkem spokojeni se svým výsledkem jsme se vydali vstříc dalším dobrodružstvím...Luděk

Špionážní výprava - část první

Jak prožívali první den netradiční výpravy Jeleni, se vám rozhodl přiblížit ve svém článku nováček Luděk.
Začalo to srazem na vlakovém nádraží v 16:00.V 16:05 jsme vyjeli.Jeli jsme s Verkama . My, Jeleni jsme jeli do Okrouhlic, ale Verky někam jinam.
Vystoupili jsme a hned mi dal Ludva mapu a musel jsem vést. Myslel jsem si že to bude katastrofa, ale nebyla. Dovedl jsem celkem bez problémů. Až jsme dorazili na místo, kde jsme měli spát, tak jsme se najedli, postavili přístřešek. Až jsme práci dokončili, tak jsme šli spát. No abych nekecal tak jenom Mates a Michal. Já, Ludva a Peťa jsme spali asi tak jen 2 hodiny za celou noc. Mysleli jsme, že bude pršet, tak jsme šli ven a úplně jsme vylepšili přístřešek. Vypadal fakt dost dobře. Až jsme to vylepšili, tak jsme si šli lehnout a vyčkávat do druhého dne.
Goofy

Špionážní výprava po třetí

Tak aby na okýnku ta špionážní výprava nebyla jenom dvakrát, rozhodl se Goofy (Nebo spíš já), že do splnění funkce zpravodaj okénka napíše tento článke. Hezké počteníčko.
Začátek výpravy docela ušel. Měli jsme se vypravit sami. Sešli jsme se na nádraží, kde jsme dostali agenta Juraje, který věděl informace. Nesměl se ale s nikým bavit. Šli jsme asi 20km. Bolely nás nohy. Dorazili jsme na místo a postavili přístřešek. Šli jsme spát brzy, protože jsme museli vstát a jít k pomníku.

Ráno jsme se sbalili a šli na určené místo. Nic tam ovšem nebylo, jen papír, který jsme si přečetli. Byly tam úkoly, mapa a zpráva. Šli jsme, krokoměr se houpal, počítal... Nakonec jsme zjistili že se v této oblasti jede rallye Posázaví. Dorazili jsme k 1. úkolu, kde jsme se sešli s Horníkem, který nám pomohl. Tady nás taky opustil Juraj, Družina rysů postupovala dál a uviděla lišky. Ty zřejmě nevěděly, jak dál, tak jsme je chtěli zmást, ale ouha! Sami jsme šli špatně. Bylo to náročné, přes pole, trávou i lesem. Najednou jsme našli Hombrého, který se válel u pařezu.

Řekl nám úkol, hledali jsme a našli mapu. Byla to továrna na zbraně. Zapamatovali jsme si část a šli za Budulínkem, tomu jsme ji popsali a on ji zakreslil. V tu chvíli dorazily lišky, tak jsme je bombardovali hadrakoulema šli jsme a našli pomník Jiřího Wolkera, jehož text jsme měli opsat a zašifrovat. Šli jsme lesem, nohy jsme již necítili, proto jsme si sedli a kluci šli pro vodu. Přesunuli jsme se mimo cestu a uvařili jsme si.

Když jsme dovařili, sbalili jsme se batohy, které jsme potom schovali v lese, a šli za plněním dalšího úkolu. Potom Budulínek zakreslil kytky a utíkali jsme zpět. Čekali jsme asi 10 min., a přišel Mike. Měl pro nás překvapení – další úkol! Šli jsme ho hledat a splnit. Nebylo to zrovna nejlehčí. Už už jsme chtěli jít a v tom se rozpršelo. Vyrazili jsme a asi v polovině cesty jsme se převlékli (pod dráty). Dorazili jsme na hrad kde už byl celý oddíl. Sice už tam byli, ale my jsme stejně našli jako 1. místo, kde jsme měli být. Konečně se rozběhla hra na hradě měli jsme VIP vstup. Běhali jsme po celým hradě, jak jsme chtěli. Běhaly tam postavy, na které jsme připevňovali štěnice v podobě kolíčků. Mezi postavami jsme našli slouhu, rytíře, kováře, kuchaře a bílou paní. Trvalo to asi 2 hodiny.

Potom jsme šli k zatopenému lomu, kde jsme postavili přístřešek a rozdělali oheň. Roveři se šli ještě vykoupat do lomu a potom bylo zhodnocení výpravy. Šli jsme spát.

Ráno, když se všichni probudili, byly už nachystaný věci a oddíl se šel koupat. Někdo do vody slaňoval, někdo šel na traverz, někteří kaskadéři skákali za skály do vody. Když se všichni vykoupali a sbalili, byla ještě jedna hra, u které jsme si užili legrace ažaž, ale museli jsme při ní použít i naše mozkové závity.
Na a nakonec – byl konec výpravy. Šli jsme lesem na nádraží, odkud nás vláček odvezl až domů. Pak už jsme se rozprchli a už byl opravdový konec.
Okénko do života novoměstských skautů - zpravodaj střediska Bílý štít