Z naší země odjíždí v létě r. 1911 do Anglie prof. Antonín Benjamin Svojsík, vrací se skautingem nadšený a již v r. 1912 píše základní příručky. O prázdninách poprvé táboří se svými žáky ve Vorlovských lesích. V r. 1914 vzniká pod jeho vedením první samostatný skautský spolek Junák – český skaut.
V Novém Městě na Moravě měl vliv na vznik tohoto hnutí spoluzakladatel brněnských skautů Vladimír Fanderlik a jeho synové Milota a Velen, novoměstský Jiří Židlický a žďárský Richard Neugebauer. Od r. 1922 je již aktivní oddíl při novoměstské reálce. Další období do r. 1930 je spojeno se jmény Filip Pánek, Jožka Šebek, Bohuslav Puchýř a Josef Šír. V r. 1929 daruje stavitel Sadílek skautům pozemek na okraji lesa Ochoza, kde pak o dva roky později vybudují první chatu Mercedes. Předválečné i poválečné období je spojeno se jmény prof. Jaroslav Puchýř a MUDr. Jarmila Havlíková, kteří byli po roce 1945 i veliteli oblasti Horácko a dále Miloš Messenský a Marie Kružíková. Za fašistické okupace byl za odboj umučen bratr Zdeněk Šír a při totálním nasazení v Německu zemřel bratr Svatopluk Jaroš. Pro léta 1968 – 1970 připomínám jména Zdeněk Řádek, MUDr. Marta Látalová a Emil Staněk.
V Novém Městě na Moravě pracuje od.r. 1990 oddíl skautů a skautek „ Naděje“, oddíl světlušek „ Berušky“, oddíl vlčat „ 1. smečka vlčat“, oddíl roverů a rangers „ Nocon“ a klub oldskautů „ Mercedes – Strážci odkazu Jaroslava Puchýře“. Skauti střediska „ Bílý štít“ se řídí prověřeným výchovným systémem zakladatelů skautingu obohaceném o nové moderní prvky vzniklé technickým rozvojem, možnostmi cestování a výchovou prožitkem.
Dostává se jim podpory Městského úřadu, spolupracují s různými městskými organizacemi a mají důvěru rodičů. Škoda jen, že stále nemohou využívat ve své činnosti chatu Mercedes, kterou vybudovali jejich starší předchůdci nejen pro sebe, ale i pro děti, které přijdou po nich. Úspěšně se jim daří stálé zvelebování klubovny, která ale již pro další družiny kapacitně nevyhovuje.
Nu, popřejme skautské organizaci do dalšího století hodně úspěchů v práci s mládeží.
Další informace můžete získat v publikaci „Skautský almanach“ z r. 1999, který je k dostání v Horáckém muzeu a Informačním centru nebo u vůdců oddílů.