Encyklopedický slovník československé akademie věd z r. 1980 uvádí heraldiku jako „jednu z pomocných věd historických, která zkoumá a hodnotí znaky (erby) jako historické prameny“. Praktické užívání znaků přetrvalo od dřívějších „rytířských“ dob až do moderní společnosti. Co lze tedy vyčíst ze současného znaku našeho střediska, který schválila středisková rada v létě 1998 a jenž zpracoval Miloš Neuman.

Kruh, v jehož horní části je do půlkruhu vepsán název střediska, znázorňuje nekonečno. Ze spodu je přerušen do 4/5 jeho průměru rovnostranným trojúhelníkem symbolizující přední štít chaty Mercedes se znakem skautské lilie. Nad základnou trojúhelníku je jméno domovské obce střediska. Trojúhelníkový štít chaty symbolizuje snahu novoměstských skautů o budování a růst nejen materiálních hodnot ku prospěchu mládeže, ale hlavně neustálé úsilí o její výchovu tak, aby byla v budoucnu úspěšnými členy naší společnosti.
Správný směr zdůrazňuje skautská lilie uprostřed štítu, jejíž heraldický význam zná každý český skaut a skautka. Snaha pomáhat jiným vyjadřuje název střediska „Bílý štít“ mající svůj počátek v roce 1946, kdy skauti zabránili shoření lesa Rychtářovec rodiny Křičků z Maršovic. Básník Petr Křička tehdy věnoval skautům rukopis básně „Zimní pohádka“ ze své sbírky básní „Bílý štít“. Střediskový znak tak vyjadřuje propojení časem několika generací novoměstských skautů.