1) Nové znalosti a dovednosti
Čekatelský lesní kurz je především akcí vzdělávací. Klade si tedy za cíl naučit vás znalosti a dovednosti, které by vám mohly při vedení oddílů pomoci. Spektrum znalostí, které zde máte možnost načerpat je velmi široké:
- metodika, jak připravovat kvalitní programy;
- základy psychologie a pedagogiky - tedy, jak rozumět dětem a jak k nim přistupovat;
- na co si dávat pozor, abyste se na akcích nedostali do křížku se zákonem;
- kde vzít na činnost peníze a jak s nimi správně zacházet;
- jak předcházet zraněním a jak řešit ta, která se přihodí;
- na co pamatovat při stavění a řízení tábora;
- něco málo o Skautingu (o jeho myšlenkách, historii a organizaci);
- a penzum námětů na činnost
Takhle vypsáno to vypadá, že budete na kurzu pouze zahlcováni množstvím informací. Nemusíte se však bát ČLK není jenom vysedávání na přednáškách. Naopak se kurzy snaží o to, aby co nejvíce věcí bylo podáno prakticky a každý si měl možnost učené věci zažít na vlastní kůži.
Ze zkušeností z našeho střediska můžu říci, že všechny lidi, kteří se z kurzů vrátili, nakopla účast na něm do další činnosti, protože si přivezli spoustu nových nápadů, které by rádi ve svém oddíle realizovali.
2) Nové zážitky
Čekatelský lesní kurz je oproti víkendovému čekatelskému kurzu značně delší. Zpravidla je koncipován jako letní 10 - 14 denní tábor a dvě víkendové akce. Tato délka dává pořadatelům prostor připravovat pro účastníky, kromě naučných programů, i řadu programů zážitkových a her.
Pokud jste tedy unavení z toho, že stále programy připravujete jenom vy a rádi byste si užili i nějakou legraci se svými vrstevníky na programech, které někdo připraví pro vás, můžete se těšit, že vám ČLK toto přání také splní.
3) Noví přátelé
Čekatelský lesní kurz není jenom o programech, ale taky o lidech. Sjedou se na něj skauti z celé republiky a velmi často vytvoří hodně dobrou partu, která je ochotná se setkávat i dlouho po skončení kurzu. Když potom v budoucnu vyrazíte na nějakou celostátní akci, dostává pro vás tato akce úplně nový rozměr, protože víte, že tam budou vaši známí, které jste dlouho neviděli a rádi s nimi zase strávíte nějaký čas. Navíc mít po celé republice dobré přátele, ochotné vám kdykoli pomoci, taky není k zahození - např. když někam jedete a potřebujete sehnat ubytování, když potřebujete nějaké informace o místech poblíž jejich bydliště nebo hledáte nové tábořiště atd.
Každý oddíl v naší republice funguje trochu jinak, než ty ostatní. A každý účastník přiveze na kurz jiné zkušenosti a zvyky. Probíhají zde pak výměny zkušeností, kde máte možnost zjistit, jak to skautování dělají jinde a popřemýšlet o tom, jestli by nebylo dobré toto zavést i u nás. Naopak můžete také ostatním předat řadu dobrých novoměstských nápadů a zviditelnit tak naše středisko nebo svůj oddíl.
4) Získání potřebné kvalifikace
Junák jako organizace je znám tím, že má ve svých řadách kvalitní vedoucí, řádně proškolené ve všech důležitých oblastech, potřebných pro vedení dětí a mládeže. Jsou organizace, kde mohou být děti vedeny i zcela nezkušenými lidmi bez potřebných znalostí. Fakt, že tomu tak v Junáku není zvyšuje naši důvěryhodnost před veřejností a hlavně před rodiči, takže nám může velmi pomoci při náborech a přesvědčování rodičů, proč právě my jsme pro jejich děti ta pravá organizace.
Je na naší zodpovědnosti, abychom tuto vysokou úroveň kvalifikace vedoucích udržovali!!!
5) Splnění podmínky střediskové rady
Právě z důvodů uvedených v předchozím odstavci, se 15. 6. 2009 středisková rada jednohlasně usnesla nad tímto:
- Každý, kdo chce být ve vedení některého z oddílů střediska, by měl mít potřebnou kvalifikaci (tj. minimálně čekatelskou zkoušku). Tuto kvalifikaci by měl získat nejpozději do dvou let po nástupu do vedení oddílu.
- Ti, kdo ve vedení oddílu již nějakou dobu působí a potřebnou kvalifikaci nemají, si ji mohou dodělat během skautského roku 2009/2010.
- Všem, kdo si potřebnou kvalifikaci nedodělají, bude nabídnuta činnost v roverském kmeni RS NOCON.
Toto usnesení se týká těchto lidí: (aktualizováno pro rok 2010)
Vařík, Klakson, Ufon, Jack, Xík, Aňa, Horník, Ludva, Bája a Terka by si měli čekatelskou zkoušku dodělat již v tomto skautském roce.
6) Finanční podpora střediska
Aby středisko výše zmíněné lidi v účasti na čekatelském lesním kurzu podpořilo, nabízí jim svoji finanční pomoc. Každý z přihlášených na kurz má možnost zamyslet se, v jaké je finanční situaci a kolik peněz tedy potřebuje nebo chce jako příspěvek od střediska.
Další možnost finanční podpory mohou také nabídnout samotné oddíly - např. formou osvobození od platby letního tábora. To už je však plně v kompetenci jejich vedení.
BUDE UPŘESNĚNO PO NEJBLIŽŠÍ STŘEDISKOVÉ RADĚ!!!
7) Základ pro další skautské vzdělání
Čekatelská zkouška je pouze prvním, ale velmi důležitým krokem skautského vzdělávání. Jednou se možná dostanete do situace, kdy sami budete chtít nebo budete potřebovat mít vůdcovskou zkoušku, lesní školu nebo dokonce instruktorskou lesní školu. Nikdy nevíte, co vám život přinese do cesty. A proto je dobré odbýt si tento nutný základ v mládí, aby vás později nebrzdil…
Seznam jednotlivých kurzů pro rok 2010
https://archiv.okenko.org/?kategorie=akce&ext=1&kolik=20&od=19
Tak neváhel a přihlaš se, dokud je čas!!!